SEVERNÍM JAPONSKEM
Hokkaido je nejsevernějším ostrovem JAPONSKA, jehož metropoli známe od doby Zimní Olympiády v roce 1972 > Sapporo, vystavěné po vzoru amerických měst .. tento ostrov je ale hlavně o přírodě, trochu i připomíná Sibiř, ruský přístav Vladivostok je jen ve vzdálenosti 700 km přes Japonské moře. Hokkaido původně obývaly Sibiřské kmeny (řada názvů míst pochází z jejich jazyka), z nich ale přežilo do současné doby jen pár jedinců kmene Ainů se sibiřskými rysy (Japonci právě otevřeli Národní muzeum - skanzen Ainů, ve snaze uchovat jejich kulturu do budoucna) .. je tu silná sopečná aktivita, kráterová jezera, činné sopky, termální prameny, lázně-onsen, lyžařské sjezdovky s nejlepším prašanem na světě, ale také pravá divočina s medvědy, v moři zase obří krabi, jež můžete vidět i pojíst např. na tržnici v přístavu Hakodate. Odtud již míří na jih podmořským tunelem nová trať šinkansenu (staví se její prodloužení na sever do Sappora) do oblasti Tohoku.
Sapporo, vystavěné po vzoru amerických měst, zde také byl založen první japonský pivovar a nyní již jedna z nejznámějších pivních značek Sapporo .. nově otevřené muzeum původních domorodců Ainu.
NP Shikotsu - Toya
Kalderové jezero nad nímž se tyčí aktivní sopka Usu a nejmladší Showa Shinzan z r. 1943 (přísně tajená, neb to bylo znamení prohry ve válce - jediné informace pocházejí ze zápisků místního poštmistra - sopka během 3 let vyrostla jako "krtinec" na místním poli - nevybuchla, ale je dosud horká a nepřístupná. Zato v r. 2000 vybuchla sopka Usu a smetla část čtvrti místních lázní). Na obzoru se tyčí Mt. Yotei (nazývaná hokkaidská Fudži), na jejíž svazích jsou výborné sjezdovky. Směrem na východ se pak rozkládají největší hokkaidské termály Noboribetsu.
Vlakem na jih je přístav Hakodate s unikátním výhledem na město, památkami na rychlé osídlování Hokkaida v 19.stol. (po vybudování přístavu Vladivostok hrozil zábor Hokkaida carským Ruskem), 1. jap. pravoslavný kostel, tržnice velkých krabů .. směrem na východ (nejlépe autem) pak vulkanický NP Akan-Mashu a Shiretoko - ráj medvědů.
Tohoku - sever ostrova Honshu
V Hirosaki je nejsevernější japonský hrad, postavený zač. 17.stol. jako severní výspa na území Ainů, o něž se již 1000 let vedly krvavé války, Kakunodate je městečko se zachovalými sídly samurajů, Hiraizumi - ve 12. stol. sídlo Fujiwarů - nejmocnějšího šlechtického klanu Japonska té doby (bylo nazýváno severní Kjóto), nedaleký říční kaňon Genbikei a ukázka místní fauny a flóry. Šinkansenem pak do centra Tohoku - města Sendai a nedaleké věhlasné zátoky Matsushima s 260 ostrůvky porostlými borovicemi. Díky nim byla zátoka uchráněna před zkázou, jež způsobilo zemětřesení a následná obří vlna tsunami (až 35 m vysoká) dne 11.3.2011 po celém Pacifickém pobřeží v délce přes 200 km (zkázu pak dokonala havárie Fukušimské atomové elektrárny).
.